Všį Šilutės ligoninė

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Moterys vienbalsiai pritaria – Šilutėje mokykla nėščiosioms būtina

nesciosiomsGimstamumas ne tik Šilutės rajone, bet ir visoje Lietuvoje kasmet vis mažėja, o tai kelia pagrįstą nerimą dėl lietuvių tautos išlikimo. Šilutės rajone praėjusiais metais gimė 550 kūdikių. Gerokai anksčiau naujagimių per metus gimdavo per 1 000, taigi,  perpus sumažėjęs naujagimių skaičius verčia sunerimti. 

 

Apie dabartinę vaikų gimstamumo Šilutės rajone situaciją kalbėjome su Šilutės ligoninės Akušerijos - ginekologijos skyriaus vedėju Gediminu Vaičiūnu. „Stipriai sumažėjęs gimstamumas ne tik Šilutės rajone, bet ir visoje Lietuvoje yra ne kas kita, o tikra tragedija. Šilutės ligoninei aktualu ir nerimą kelia tai, kad daugelis moterų pasirenka gimdyti Klaipėdoje, tad neramu, jog ateityje gali nebelikti galimybės gimdyti moterims Šilutėje", – nuogąstavo G. Vaičiūnas. Vienas iš gerbiamiausių Šilutės ligoninės gydytojų per savo darbo praktiką yra susilaukęs nemažai moterų viešos kritikos – ne vienas straipsnis yra pasirodęs, kuriame gydytojas buvo kaltinamas bjauriu elgesiu su gimdyvėmis. Tačiau G. Vaičiūnas tikino, jog darbe jis atiduoda visas savo pastangas ir sveikatą. „Esu ištraukęs iš mirties gniaužtų ne vieną moterį. Mūsų darbas yra be proto atsakingas. Tiesa, kartais tikrai atsitinka, kad esu priverstas pakelti balsą ar vieną kitą šiurkštesnį žodį pasakyti. Bet kai matai, kad kūdikio gyvybei gresia didelis pavojus ir sekundžių reikalas ar jis išgyvens, tenka visaip skatinti gimdyves kuo greičiau išleisti kūdikį į pasaulį. Jos ne man ir ne akušerei vaikus gimdo, o sau, tad joms tai turėtų būti svarbiausia", – sakė G. Vaičiūnas.
Kalbant su gydytoju G. Vaičiūnu apie tai, ko Šilutės ligoninėje trūksta ir kodėl moterys dažnai renkasi Klaipėdos ligoninę gimdymui, pokalbis nukrypo kiek kita linkme. Gaila, bet Šilutėje nėra jokios įstaigos, kurioje moterys būtų specialiai supažindinamos su nėštumo ir gimdymo fiziologiniais ir psichologiniais procesais. Pasirodo G. Vaičiūnas jau senokai gvildena mintį, jog tokia mokykla „nėštukėms" būtų labai reikalinga. „Anksčiau moterims išklausyti tokias pamokas būdavo privaloma – jeigu neateidavo, negaudavo talonėlių sauskelnėms ar kitoms reikmėms įsigyti. Aš prievartos nenoriu. Būčiau labai laimingas, jei nors viena iš 10 besilaukiančių ateitų į tokias pamokas ir įgytų naudingų žinių", – sakė G. Vaičiūnas. Anot jo, neretai gimdyti atvyksta moterų, kurios net nežino, kaip vyksta visas gimdymo procesas. „Jos nežino, kad nemažai laiko nuo skausmų pradžios dar turi praeiti kol tinkamai atsiveria gimdos kaklelis. Galvoja, kad jeigu jau prasidėjo sąrėmiai, tai joms jau laikas gimdyti. Dėl moterų nepasiruošimo kyla nemažai kivirčų, jos būna piktos ir nesiklauso, ką joms sako gydytojas", – teigė G. Vaičiūnas.
Šiai idėjai pritaria ir Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Darius Steponkus. „Nors nesu šios srities specialistas, tačiau drįsčiau teigti, kad nėščiosios priežiūra viso nėštumo periodu, gimdymas yra pakankamai keblus klausimas. Ne kiekviena moteris turi tų įgūdžių, ne kiekviena turi šalia savęs patarėją, kuris gali patarti. Žinoma, internete yra nemažai prieinamos informacijos apie tai, bet tai visai kas kita nei yra aiškinama specialistų. Nėštumas, gimdymas ir vaiko auginimas – tai nėra procesai, kurie vyksta tiesiog savaime, todėl yra svarbu suteikti moterims reikiamos informacijos", – sakė D. Steponkus. Anot jo, jau daugiau nei dešimtmetį nevykstant tokiems mokymams Šilutėje, pastebėta, jog tokių žinių moterims labai trūksta ir norėtųsi, kad gimdyvės atvyktų į gimdymą labiau pasirengusios.
Iš tiesų moterims, ypač toms, kurios laukiasi pirmą kartą, turėtų būti aktualu sužinoti viską apie galimus nėštumo pojūčius, kaip reaguoti į kūno siunčiamus signalus, kokį gyvenimo būdą pasirinkti, be abejonės svarbu ir tai, kaip tinkamai pasiruošti gimdymui.
Gydytojo G. Vaičiūno prašymu atlikome apklausą socialinio tinklapio „Facebook" „Šilokarčemos" paskyroje. Klausėme moterų, ar tokia mokykla, kur besilaukiančios moterys būtų paruošiamos gimdymui, yra reikalinga ir ar jos joje lankytųsi. Apklausa susilaukė itin gausaus moterų dėmesio ir vienareikšmiškai jos sutiko, kad tokia mokykla yra tikrai reikalinga. Moterys teigė, kad būsimoms mamytėms reikalinga informacija ne tik apie nėštumą ir gimdymą, bet ir apie tai, kaip tinkamai rūpintis naujagimiu. „Yra nemažai „nėštukių", kurios laukiasi pirmojo vaikelio. Jos turi nedaug informacijos, kas vyksta, kaip ką reikia atlikti, ką turėtų jausti ir ko neturėtų. Ne visi gydytojai yra supratingi, ne visada nori išsamiai viską paaiškinti, neturi tam laiko, o gaila. Be abejonės reikalinga tokia mokyklėlė", – rašė Aurelija. Virginija rašė, kad šia tema net neturėtų būti diskutuojama, nes tai yra būtinybė paruošti gimdyvę, suteikti jai reikiamos informacijos apie naujagimio maitinimą, priežiūrą. „Čia to reikia ne tik Šilutėje. Praktika rodo, kad būsimos mamos ir net labai išprususios, išsilavinusios kartais nėštumo metu priima tokių neracionalių sprendimų, kad nėštumas ar gimdyms baigiasi tragedijomis. Iniciatoriui tik didžiausi palaikymai", – rašė Neila. Laima rašė, kad moterys, negaunančios Šilutėje reikiamos informacijos apie nėštumą, gimdymą ir naujagimio priežiūrą, ją gauna Klaipėdoje.
Tad akivaizdu, kad tai yra viena iš priežasčių, kodėl moterys nusprendžia gimdyti ne Šilutės ligoninėje, o Klaipėdoje. Moterims, kurios laukia savo gyvenimo džiaugsmo, mažo kūdikėlio, be abejonės kyla daug klausimų – gi kiekvienai svarbu, kad vaikelis gimtų sveikas, bet ne kiekviena žino, kaip reikia elgtis, kad tiek nėštumas, tiek gimdymas, tiek mažylio auginimas būtų sėkmingi.

Evelina MALIAUSKAITĖ

 

 

savivaldybee-valdzios-vartai

VPC-baneris-197x87

Nuorodos

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija - http://www.sam.lt

Valstybinė ligonių kasa - http://www.vlk.lt

Klaipėdos teritorinė ligonių kasa - http://www.klaipedostlk.lt

Klaipėdos universitetinė ligoninė - http://www.kul.lt

Klaipėdos jūrininkų ligoninė - http://www.jurlig.lt

Respublikinė Klaipėdos ligoninė - http://www.rkligonine.lt

TLK-10-AM/ACHI/ACS - http://ebook.vlk.lt/e.vadovas/index.jsp

Šilutės rajono savivaldybė - http://www.silute.lt

Sekite mus

facebook logos PNG19751


.2


Informuojame,

kad dėl išankstinės registracijos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugoms gauti galima kreiptis
tel. 8 441 62 060 


Registratūra 
(8 441) 61 040


Priėmimo - skubios pagalbos skyrius 
(8 441) 61 041

 

į svetaine plakatas korupcija thumb medium400 0