Všį Šilutės ligoninė

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Kaip nepermokėti medicinos įstaigose

steponkusLietuviai nepasitiki medicina ir medikais. Mes manome, kad medicinos įstaigoje be kyšio ir papildomų mokėjimų – tiesiai pateksime į pragarą arba rojų priklausomai nuo mūsų elgesio šioje žemiškoje kelionėje. Kiekvienas dirbantis Lietuvoje moka mokesčius, taip pat ir į Privalomojo sveikatos draudimo fondą, iš kurio yra išlaikoma visa mūsų šalies medicina. Tačiau kodėl susirgęs, net sąžiningai mokėjęs tokius mokesčius, į gydymo įstaigas privalomai neštis pakankamai storą piniginę?

 

Vieta savivalei
Medicinos paslaugų apmokėjimo sistema yra pakankamai paini, todėl paprastais žodžiais ją sunku paaiškinti, o dar sunkiau ją suprasti. Kad būtų paprasčiau, čia bus kalbama apie pacientus, kurie sąžiningai moka valstybei mokesčius arba yra pensininkai, vaikai ir neįgalieji, kuriais pasirūpina valstybė. Tokiems žmonėms iš privalomojo sveikatos draudimo fondo apmokamos gydymo paslaugos ir tyrimai, kurių reikia teisingai diagnozuoti ligą ir efektyviai, ir pigiai ją išgydyti.
Deja, be realaus gydymo ir diagnozavimo medicinos įstaigos teikia papildomų paslaugų bei profilaktinių tyrimų, kuriuos ligonių kasos kompensuoja tik iš dalies arba nekompensuoja visiškai. Labai dažnai gydymo įstaigos pasinaudoja tokia teise ir bando iš mūsų pasipelnyti. Viena iš tokių aukso gyslų yra įvairių pažymų apie sveikatos būklę išdavimas – tam, kad galėtumėme įsidarbinti, gauti vairuotojo pažymėjimą, teisę laikyti ginklą. Jei valstybė už vieną gydytojo-specialisto konsultaciją moka 12 litų, tai už analogišką konsultaciją vairuotojo pažymėjimui gauti sumokėsite 40 litų. Visi kaip vienas mūsų kalbinti gydymo įstaigų vadovai minėjo, kad būtent tai sudaro didžiausią kylančių nesusipratimų dalį.
Kita nesusipratimų dalis kyla dėl skirtingų gydymo įstaigų pavaldumo. Privačios gydymo įstaigos, net ir sudariusios sutartis su ligonių kasomis, turi teisę nusistatyti įkainius savarankiškai ir iš pacientų imti papildomus mokesčius. Valstybinės įstaigos tokios laisvės neturi, nes yra kur kas griežčiau kontroliuojamos.
Valstybinis gydytojas – pigesnis

Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Liutauras Indriuška pažymėjo, kad poliklinikoje šeimos gydytojo paslaugos ir tyrimai, kurie reikalingi ligai diagnozuoti, šioje įstaigoje prisirašiusiems pacientams yra nemokami. Mokėti šiek tiek tenka tik už odontologines medžiagas, nes valstybė kompensuoja tik odontologo darbą. „Net ir mokamų medžiagų kainos yra paskaičiuojamos griežtai pagal įsigijimo savikainą, kuri negali būti didesnė už ministro įsakymu patvirtiną kainą. Todėl mūsų teikiamų paslaugų įkainiai yra gerokai mažesni nei privačiose sveikatos paslaugų įmonėse", – teigia L. Indriuška.
Valstybė taip pat apmoka pakankamai daug profilaktinių tyrimų ir programų, kurios skatina atlikti nemokamus profilaktinius tyrimus rizikos kategorijoje esantiems pacientams. Pagal tokias programas Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centre prisirašiusiems vaikams iki 18 metų visiškai nemokamai yra teikiamos odontologo bei burnos higienisto paslaugos.
Šilutės PSPC vyr. gydytojas „Šilokarčemą" užtikrino, kad jų įstaigoje teikiamos paslaugos ir atliekami tyrimai savo kokybe niekuo nenusileidžia nuo tyrimų ir paslaugų, už kurias kitose gydymo įstaigose reiktų primokėti. Kai kuriose srityse yra net priešingai. „ Mūsų įstaiga turi kraujo tyrimų laboratoriją, kuri kraujo ir kitus mėginius ištiria per pusę valandos. O daugelyje kitų Šilutės gydymo įstaigų, kraujo mėginys yra užšaldomas ir tirti vežamas kitur. Tokių tyrimų rezultatų paklaida yra šiek tiek didesnė", - „Šilokarčemai" teigė Liutauras Indriuška.

Moki mokesčius – būsi pagydytas

Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Darius Steponkus mūsų laikraščiui paaiškino, kad siuntimą turintis ir mokesčius mokantis pacientas Šilutės ligoninėje bus ištirtas ir pagydytas nemokamai. Nemokamai tokius pacientus konsultuos ir poliklinikos pastato II aukšte dirbantys, ligoninei priklausantys gydytojai-specialistai (konsultantai).
Tiesa, norintys gauti įvairias pažymas, susijusias su vairavimu, ginklo laikymu, įsidarbinimu, už konsultacijas turės mokėti iš savo kišenės, nes ligonių kasos tokių paslaugų neapmoka. Mokėti iš savo kišenės reikės, jei norėsite gulėti vienvietėje palatoje ar atlikti tyrimus, kurie, gydytojo požiūriu, nėra būtini diagnozei nustatyti.
Šilutės ligoninės vyr. gydytojas pripažino, kad ligoninėje gydytojas gali jums pasiūlyti nusipirkti geresnius vaistus, kurie yra ne tiek efektyvesni, kiek sukeliantys mažiau diskomforto. „Pacientas turi teisę tokio gydymo atsisakyti ir už paslaugas nemokėti. Žinoma, pacientas dažnai yra priklausomas nuo gydytojo ir juo pasitiki, todėl tai padaryti yra psichologiškai sunku", - teigia D. Steponkus. Pacientui mokėti už lašelines, pirštines ar kitas priemones tikrai nėra būtina ir turėtų būti vertinama kaip gydymo įstaigos noras gauti papildomų pajamų.

Reikia kalbėtis
Iš tikrųjų pacientui yra pakankamai sunku suvokti, už kokias paslaugas jis turi mokėti iš savo kišenės, už kokias kompensuoja ligonių kasos. Šiuos reikalus prižiūri ir kontroliuoja teritorinės ligonių kasos. Klaipėdos teritorinės ligonių kasos kontrolės skyriaus vedėjas Saulius Dabravalskis „Šilokarčemai" teigė, kad sveikatos draudimu drausti pacientai, kilus nesusipratimui dėl paslaugų apmokėjimo pirmiausia turėtų kreiptis į gydymo įstaigos administraciją. „Jei administracijos paaiškinimai netenkina, tada reiktų kreiptis į teritorinę ligonių kasą. Bet svarbiausia yra kalbėtis – kartais gydytojas tinkamai nepaaiškina, kartais pacientas nebūna kantrus. Gydymo įstaigos administracija geriau nei gydytojas gali paaiškinti vienos ar kitos paslaugos reikalingumą ir apmokėjimo tvarką", – teigia Klaipėdos TLK atstovas.
Bendraujant su įvairiais gydymo įstaigų atstovais, vartant ministrų įsakymus, galima daryti išvadą, jog šiandien gydytojas tapo nebe profesijai pasišventusiu žmogumi, o paslaugų teikėju. Mes galime susitaikyti su tuo, kad mokame santechnikui, automechanikui, išmokome lyginti kainas skirtinguose prekybos centruose ir laukti kalėdinių ar sezoninių išpardavimų. Šiais laikais medicina taip pat tapo preke ir rinktis medicinos paslaugas reikia taip pat kruopščiai kaip renkamės pirkdami automobilį.

Untitled-4

Šilutės ligoninės vyr. gydytojas Darius Steponkus mano, kad už papildomus pinigus ligoninėje perkama ne sveikata, o komfortas

 

savivaldybee-valdzios-vartai

VPC-baneris-197x87

Nuorodos

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija - http://www.sam.lt

Valstybinė ligonių kasa - http://www.vlk.lt

Klaipėdos teritorinė ligonių kasa - http://www.klaipedostlk.lt

Klaipėdos universitetinė ligoninė - http://www.kul.lt

Klaipėdos jūrininkų ligoninė - http://www.jurlig.lt

Respublikinė Klaipėdos ligoninė - http://www.rkligonine.lt

TLK-10-AM/ACHI/ACS - http://ebook.vlk.lt/e.vadovas/index.jsp

Šilutės rajono savivaldybė - http://www.silute.lt

Sekite mus

facebook logos PNG19751


.2


Informuojame,

kad dėl išankstinės registracijos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugoms gauti galima kreiptis
tel. 8 441 62 060 


Registratūra 
(8 441) 61 040


Priėmimo - skubios pagalbos skyrius 
(8 441) 61 041

 

į svetaine plakatas korupcija thumb medium400 0