Naujienos

Geriausia prostatos vėžio profilaktikos priemonė – ankstyvoji diagnostika

2019 09 15Europos urologų asociacija rugsėjo 15 dieną yra paskelbusi Pasauline kovos su prostatos vėžiu diena. Skatinama atkreipti dėmesį į padažnėjusius vyrų prostatos ligų atvejus – šia liga serga kone kas trečias vyresnis nei 50 metų vyras. Všį Šilutės ligoninės urologo Edgaro Padimansko teigimu, profilaktiniai patikrinimai yra būtini, nes tik laiku diagnozavus ligą pasveikstama.

 „Net 90 proc. atvejų prostatos vėžys gali būti išgydomas, ypač diagnozavus ligą ankstyvoje stadijoje. Aišku, po operacijos privalu ir toliau profilaktiškai tikrintis. Kelis kartus per metus svarbu lankytis pas urologą, kad prostatos vėžys neatsinaujintų”, - rekomenduoja E. Padimanskas.

Urologas primena, jog nuo 2006-ųjų įgyvendinama vyriausybės remiama Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta vyrams nuo 50 iki 70 metų. Ši programa skirta ir jaunesniems nuo 45 metų amžiaus vyrams, jei jų tėvai arba broliai yra sirgę prostatos vėžiu.

E. Padimanskas atkreipia vyrų dėmesį, kad bent kartą metuose būtina išsitirti prostatą. Ankstyvoje stadijoje diagnozavus vėžį, apie 95 proc. vyrų pasveiksta. 
Urologas atskleidė, jog apie 60-65 proc. visų biopsijų, kurios atliekamos Šilutės ligoninėje, yra teigiamos. Prevencinės prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos tikslas – kuo anksčiau diagnozuoti ligą, nes tuomet yra daugiau galimybių ją išgydyti. 
 
Norint išsitirti pagal šią programą, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris išsamiai paaiškins ir supažindins su programa, ir paskirs reikalingus tyrimus. Vienintelė diagnostinė priemonė, leidžianti aptikti ankstyvąsias prostatos vėžio stadijas – PSA (prostatos specifinio antigeno) tyrimas. Šis tyrimas, anot urologo, leidžia aptikti ne tik vėžines ląsteles, bet ir įvertinti galimo susirgimo riziką. Taigi, jei PSA tyrimo rezultatas teigiamas, tuomet būtina kreiptis į Šilutės ligoninę urologo konsultacijai. 
 
E. Padimanskas primena, kad nuo 45-50 metų amžiaus vyrams šį tyrimą vertėtų atlikti kartą per metus. 

„Tačiau neapsigaukite, jei atlikto PSA tyrimo rezultatai geri. Tai dar nereiškia, kad jums nebereikia lankytis pas urologą. Deja. Šis kraujo tyrimas parodo tik vėžio galimybę. Šeimos gydytojas matydamas kitus simptomus, būdingus prostatos vėžiui, privalo nukreipti urologo konsultacijai”, - informuoja urologas. 

Anot E. Padimansko, prostatos vėžys gali ilgus metus vystytis prostatoje nesukeldamas jokių simptomų. Didžioji šių navikų dalis auga labai lėtai, nesukeldamas jokių problemų. Tik nedidelei vyrų daliai prostatos vėžys vystosi sparčiai, kai kuriais atvejais išplisdamas į kitus organus, ypač į kaulus.

„Yra atvejų, kai pacientui nesiūlome jokio gydymo, o tik jį stebime. Tada jis kas tris mėnesius lankosi pas urologą, kartoja PSA tyrimą. Aš pacientą stebiu ir kartais randu auglį, tačiau miegantį. Jis dar vadinamas  kliniškai nereikšmingu prostatos vėžiu”, - apie kitus atvejus pasakojo E. Padimanskas ir pabrėžė, kad tokiu atveju pacientas jau žino apie savo ligą, kurią jį prižiūrintis gydytojas jau gali prižiūrėti ir ją kontroliuoti. 

Gydytojo urologo konsultacijai registruokitės internetu: http://ipr.silutesligonine.lt/, telefonu: 8 441 610 40 arba atvykite į Konsultacinės poliklinikos registratūrą, adresu Rusnės g. 1, Šilutė.

 Šilutės ligoninės inf.