Naujienos

Karantino rezultatai: gyventojai kreipiasi dėl negydytų senų traumų, gelbsti KT tyrimas

2021 03 25


Šilutės ligoninės ortopedai traumatologai pastebi, jog dėl besitęsiančios COVID-19 pandemijos dalis gyventojų vis dar bijo kreiptis į medikus dėl mažų traumų ir į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių atvyksta tik su rimtesniais sužeidimas.

Traumos – ir darbe, ir namuose

Dėl karantino sumažėjo gyventojų mobilumas, tačiau, anot medikų, nelaimių išvengti nepavyko. Karantino metu gyventojai dažniausiai kreipėsi į medikus dėl patirtų sužalojimų darbe, traumų namuose.


Šių metų žiema buvo dosni sniegu, todėl daugelis pramogavo gryname ore su rogutėmis ar čiuožynėmis. Todėl, anot Šilutės ligoninės ortopedo traumatologo Gintaro Drūlios, žiemos pramogos sukėlė ir skaudžių padarinių: įvairių kūno vietų sumušimų, patempimų ir išnirimų, kaulų lūžių.

„Žmonės kreipėsi dėl čiurnos, riešų, raiščių patempimų, tačiau sniegas dar nėra toks pavojingas negu atodrėkis. Kai slidu, tuomet dažniausiai patiriami kaulų lūžiai, čiurnos, riešo kaulo lūžiai, žastikaulio lūžiai... Karantino metu žmonės dažnai kreipėsi į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių tiek dėl traumų darbe, tiek namuose. Pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmogui užtenka iškristi iš lovos ar užkliūti už slenksčio ir jis gali patirti šlaunikaulio kaklo lūžį“, - pasakojo G. Drūlia.

Kreipiasi dėl senų traumų

Pasak ortopedo traumatologo Gintaro Drūlios, pastaruoju metu pasitaiko atvejų, kai į medikus kreipiasi pacientai dėl negydytų senų traumų padarinių.

„Jeigu karantino metu ir buvo sumažėję pacientų srautai, tačiau šiuo metu medikai dirba įprastai. Į poliklinikoje konsultuojančius traumatologus kreipiasi vis daugiau žmonių, tačiau dėl senų traumų, kai po įvykio praėjusi savaitė, dvi ar net trys savaitės. Karantino pradžioje žmonės bijojo kreiptis į medikus. Jeigu anksčiau į priėmimą važiuodavo dėl menkiausių sumušimų, tai šiuo metu to nebėra. Pacientai atvyksta jau su rimtesniais sužeidimais“, - pastebi G. Drūlia.

Siekiant ištaisyti senos traumos padarinius, anot mediko, gali tekti koreguoti neteisingai sugijusį kaulą ir atlikti sudėtingą operaciją. Ilgesnis būna ir sveikimo laikotarpis.

Ortopedas traumatologas G. Drūlia ragina nelaukti, kol sumušimas ar sutrenkimas taps skausminga įsisenėjusia trauma, ir neatidėlioti vizito pas gydytoją.

Prireikus siunčia KT tyrimui

Gydytojas primena, jog konsultacijos metu pacientas pirmiausia yra apžiūrimas ortopedo traumatologo. Vėliau jam atliekama rentgeno nuotrauka, prireikus echoskopija bei kompiuterinės tomografijos (KT) tyrimas.

„Yra atvejų, kai iš rentgeno nuotraukos detaliai nesimato, kokia yra lūžusio kaulo fragmentų padėtis, todėl pacientui atliekamas kompiuterinės tomografijos tyrimas. Traumatologijoje šis tyrimas ypač reikalingas, nes leidžia pamatyti, pavyzdžiui, sąnarinių paviršių lūžius. Po KT tyrimo detaliai matosi, kaip stovi sąnarys ar skeveldros. Visa tai medikas mato 3D vaizdu ir gali atlikti reikalingus veiksmus operacijos metu“, - trumpai pristatė ortopedas traumatologas.

Kompiuterinės tomografijos tyrimas yra tikslesnis nei paprasta rentgeno nuotrauka. „Šio tyrimo metu ypatingai gerai matosi įvairūs kaulų lūžimai, įskilimai, kurie ne visada matomi rentgeno nuotraukoje. Atliekant tyrimą 3D formatu, įvairias vaizdų rekonstrukcijas, matomas ryškus vaizdas ir tiksli lūžio vieta. KT tyrimas padeda traumatologams gauti išsamią informaciją apie paciento būklę“, - aiškino Radiologijos skyriaus vedėjas Darijus Pundžius.

KT tyrimo pagalba tiek traumatologai, tiek neurologai, vidaus ligų gydytojai, kardiologai, onkologai, gastroenterologai gali greičiau išsiaiškinti ir tiksliai nustatyti paciento būklę.

Karantinas – ne kliūtis KT tyrimui

Norint atlikti KT tyrimą nebūtina važiuoti į kitus miestus, modernią paslaugą galima gauti ir Šilutės ligoninėje. Jau metus Radiologijos skyriuje veikia šiuolaikiškas 128 pjūvių kompiuterinis tomografas, kuriuo atliekami galvos smegenų, kaklo, krūtinės ląstos, pilvo, dubens, stuburo, galūnių ar kitų organų radiologiniai tyrimai. KT tyrimas padeda laiku nustatyti galvos smegenų kraujotakos sutrikimus, vidaus organų būklę, įvairių traumų sukeltus pakitimus, diagnozuoti širdies ir kraujagyslių, plaučių ligas, stuburo išvaržą ir kt.

Reikalingas gydytojo specialisto siuntimas

Priminsime, kad KT tyrimas, apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, atliekamas pacientams, turintiems antrinio ar tretinio lygio paslaugas teikiančio specialisto siuntimą. Gydytojas D. Pundžius paaiškina, kad KT tyrimui atlikti reikalingas gydytojo specialisto siuntimas arba šeimos gydytojų konsiliumu patvirtintas siuntimas su dviejų šeimos gydytojų parašais.  

Eilių nėra

Ar tyrimą reikia atlikti nedelsiant, ar planine tvarka, sprendžia gydytojas, įvertinęs paciento būklę. Jei gydytojas mato, kad būtina skubi pagalba, KT tyrimas yra atliekamas tą pačią dieną. Jei tai nėra būtinosios medicininės pagalbos atvejis, tyrimai yra atliekami planine tvarka.

Šiuo metu Šilutės ligoninėje eilių KT tyrimui nėra. Pacientai priimami ir tą pačią dieną. Galima išankstinė registracija tiek telefonu, tiek internetu.

„Eilių tyrimui nėra, tačiau vidaus organų, galvos, plaučių, dubens ar pilvo ištyrimui reikalingas pasiruošimas. Pacientui reikia atlikti papildomus tyrimus, todėl kompiuterinės tomografijos tyrimą planuojame pacientui patogią dieną. Tam, kad žmogus galėtų ramiai pasiruošti ir be streso ar nerimo atvykti paskirtą dieną atlikti tyrimą“, - pasakojo Radiologijos skyriaus vedėjas.

Išankstinė registracija KT tyrimui ar gydytojo specialisto konsultacijai vykdoma telefonu: 8 441 61040 arba internetu: http://ipr.silutesligonine.lt/.

 

Šilutės ligoninės inf.