Kraujo tyrimai – galimybė užbėgti ligoms už akių

2022 06 22

Vienas efektyviausių būdų diagnozuoti susirgimus ir įvertinti sveikatos būklę yra kraujo tyrimai, parodantys pagrindinių kraujo rodiklių svyravimą, organizmo uždegimines reakcijas, mikroelementų trūkumą ir kt.

Šilutės ligoninės klinikinė diagnostinė laboratorija siūlo daugiau nei 150 skirtingų kraujo tyrimų jūsų sveikatos įvertinimui. Laboratorija bendradarbiauja su kitomis laboratorijomis Lietuvoje, todėl, poreikiui esant, atliekamų tyrimų spektras gali išsiplėsti.

Laboratorijos darbuotojai dirba moderniausiais analizatoriais, naudoja kokybiškiausius reagentus, turi aukščiausias tyrimų tikslumo garantijas.

Svarbu periodiškai tikrintis sveikatą

Nuovargis, mieguistumas, apetito stoka, troškulys, nežymus karščiavimas, lėtiniai skausmai, tai gali būti užslėpti įvairių ligų simptomai, kuriuos žmonės linkę ignoruoti. Tačiau nekreipiant dėmesio, prasta savijauta gali pavirsti sunkiai gydoma liga. Pavyzdžiui, padidėjusio cholesterolio mes nejaučiame, tačiau jo kiekio organizme nereguliuojant, jis gali tapti infarkto priežastimi. Troškulys ir dažnas šlapimasis gali signalizuoti apie kitą ypač paplitusią ligą – diabetą. Sumažėjusi vitamino D koncentracija gali pasireikšti širdies veiklos sutrikimais, lėtiniu kaulų ir sąnariu skausmu, depresija ar net rimtesniais susirgimais.

Dėl to ypač svarbu tikrintis savo sveikatą ne tik pajutus simptomus, bet ir profilaktiškai. Periodiškai atliekami kraujo tyrimai gali diagnozuoti ligas dar ankstyvoje stadijoje. Jeigu jums per 40 metų, kasmet reikėtų atlikti bendrą kraujo tyrimą, išsitirti cholesterolį, gliukozę. Išsamiau, kokius kraujo tyrimus reikėtų atlikti reguliariai, patars šeimos gydytojas, atsižvelgdamas į jūsų negalavimus ir sveikatos būklę.

Atlieka platų spektrą tyrimų

Klinikinėje diagnostinėje laboratorijoje atliekami tyrimai tiek Šilutės ligoninės pacientams, tiek kitų sveikatos priežiūros įstaigų, kurios yra sudariusios sutartis, pacientams.  Laboratorija dalyvauja tarptautinėje tarplaboratorinėje tyrimų kokybės kontrolėje, todėl laboratorinių tyrimų kokybės kontrolė atliekama kasdien.

Gyventojams, kurie neturi gydytojo siuntimo, gali būti atliekami mokami laboratoriniai tyrimai. Mokamų laboratorinių tyrimų kainos nustatytos vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintais įkainiais.

Klinikinėje diagnostinėje laboratorijoje atliekami biocheminiai tyrimai: lipidų apykaitos (bendras cholesterolis, trigliceridai, MTL-cholesterolis, DTL-cholesterolis), angliavandenių apykaitos (gliukozė, gliukozės toleravimo mėginys), kraujo krešėjimo (SPA, APTT, fibrinogenas), elektrolitus (kalis, natris), magnis, kalcis, geležis, fosforas, baltymų apykaitos produktų, fermentai, ūmios fazės baltymas (CRB), širdies pažeidimo žymenys ir kt.

Hematologiniai tyrimai: bendras kraujo tyrimas aparatu, leukograma, ENG, retikulocitai. Bendraklinikiniai, serologiniai, imonologiniai bei kiti.

Atliktų tyrimų rezultatai registruojami, naudojant kompiuterinę registravimo sistemą.

Reikia tinkamai pasiruošti

Kad kraujo tyrimai rezultatai būtų išsamūs, svarbu tinkamai jiems pasiruošti. Prieš atliekant kraujo tyrimą rekomenduojama nieko nevalgyti 8-12 valandų, taip pat negerti sulčių, saldintų gėrimų (patartina gerti tik vandenį). Prieš atliekant bendrą kraujo tyrimą pacientas turi būti nevalgęs 3 valandas iki tyrimo. Likus 1-2 dienoms iki tyrimo, patariama mažiau valgyti riebaus ir kepto maisto, nevartoti alkoholio. Patartina nerūkyti likus valandai iki tyrimo.

• Kraujo ėminiai Šilutės ligoninės klinikinėje diagnostinėje laboratorijoje imami ir bandiniai pristatomi į 107 kabinetą (ligoninės trečias korpusas, I aukštas).
  • darbo laikas (ambulatoriniams pacientams): pirmadienį, antradienį, trečiadienį, ketvirtadienį, penktadienį nuo 8.00 val. iki 16.00 val.