Naujienos

Patarimai, padėsiantys palengvinti šlapimo nelaikymo simptomus

2019 06 18



Birželio 17 – 23 dienomis visame pasaulyje minima Tarptautinė inkontinencijos savaitė. Jos metu kviečiama atkreipti dėmesį į šlapimo nelaikymo problemą, jos mąstą, iššūkius, su kuriais susiduria pacientai ir jų artimieji.
 
Sveikos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento direktorės Odetos Vitkūnienės teigimu, pernai liepos 1 d. pasikeitusi medicinos pagalbos priemonių kompensavimo tvarka leidžia kompensuoti medicinos pagalbos priemones tiems pacientams, kuriems iš tiesų jų reikia, o indikacijų išgryninimas leido padidinti kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kiekį. Taip padidėjo pagalba kiekvienam pacientui, gyvenančiam su inkontinencijos problema, kadangi medicinos pagalbos priemonės labai pagerina šių pacientų gyvenimo kokybę.
 
„Kita svarbi naujovė yra šiuo metu jau įsigaliojusi naujoji šeimos gydytojo medicinos norma. Joje tarp šeimos gydytojo kompetencijų aiškiai nurodytas šlapimo nelaikymo diagnozavimas, tad tai padės taupyti pacientų laiką ir greičiau sulaukti kompensuojamų medicinos pagalbos priemonių. Taip pat planuose – inkontinencijos ir stomų priežiūros kabinetai, kur pacientai galėtų gauti visą reikiamą informaciją, patarimus ir pagalbą“, – sako O. Vitkūnienė.
 
„Ši savaitė skirta tiems, kurie dažniausiai yra nematomi - šlapimą ir išmatas nelaikantys žmonės izoliuojasi nuo visuomenės, su jais neretai kontaktuoja tik jų artimieji ir slaugytojai. Artimųjų psichologinė ir fizinė sveikata - nematomas reiškinys, kuriam niekas neskiria jokio dėmesio. O juk jie neretai nemokamai dirba visą parą teikdami psichologinę paramą ir slaugos paslaugas. Gydymo įstaigose dirbančios slaugytojos vis dar išlieka nematomu personalu, jų darbas nėra deramai finansiškai įvertintas. Tad šią savaitę kviečiu pamatyti visus šiuos nematomus žmones, kalbėti apie jų problemas ir ieškoti būdų, kaip jų gyvenimą padaryti lengvesniu", - sako VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė. Lietuvoje Tarptautinės inkontinencijos savaitės renginius devynerius metus organizuoja VšĮ Inkocentras.
  
Pasak VšĮ Inkocentras vadovės, gydytojos J. Misevičienės, kiekviena diena su inkontinencija - tai gyvenimas nuolatiniame strese. „Nuo šlapimo ir išmatų nelaikymo kenčiantys žmonės praranda daug: santykius, pomėgius, savigarbą. Todėl sugebėjimas atsigauti, mokėjimas išlikti, kai viskas tik blogėja, tampa labai vertingas. Kartais specialistai tų prarastų gyvenimo veiklų visumą vadina „socialine mirtimi". Ši diagnozė turi tokią galią", - sako J. Misevičienė.
 
Šlapimo nelaikymas žmonių gyvenimuose:
  • Mažiausiai viena iš trijų suaugusių moterų ir vienas iš penkių vyrų patiria šlapimo inkontinenciją.
  • JAV sveikatos ekonomikai šlapimo inkontinencija kainuoja nuo 16 iki 18 milijardų dolerių ir smarkiai prisideda prie aplinkos taršos.
  • Tai antroji pagal dažnumą priežastis, kodėl senyvas žmogus atiduodamas į senelių namus.
  • Moterys prieš kreipdamosi pagalbos vidutiniškai laukia trejus su pusę metų.
  • Moterys nežymų šlapimo nutekėjimą vertina kaip buvimo moterimi dalį, dar vieną nereikšmingą dalyką, su kuriuo reikia susitaikyti.

Keli patarimai, padėsiantys palengvinti šlapimo nelaikymo simptomus:

Keiskite skysčių vartojimą. Asmenys su šlapinimosi sutrikimo simptomais dažnai riboja skysčius, kad nereikėtų taip dažnai šlapintis. Net ir bijodami apsišlapinti, nenustokite gerti vandens ar sulčių, nebent taip nurodytų gydytojas ar slaugė. Mažesnis šlapimo kiekis pūslėje verčia šlapimą labiau koncentruotu (tamsesniu), toks šlapimas gali sukelti staigų ar dažną norą šlapintis, savaiminį šlapimo lašėjimą. Tad gerkite vandens kasdien, tik nedideliais kiekiais. Reikia gerti, kol kamuoja troškulys, šlapimas turėtų būti šviesiai gelsvas. Stenkitės nevartoti didelio skysčių kiekio vienu kartu; išgerkite gurkšniais 60-90 ml kas dvidešimt trisdešimt minučių tarp valgymų.
 
Mažinkite naktinį šlapinimąsi. Naktinis kėlimasis šlapintis arba inkontinencija (vadinama nikturija) gali sudaryti problemų tiek pacientui, tiek slaugytojui, ypač jeigu šeimos nariams tenka keltis padėti nueiti į tualetą. Reikia stengtis kuo labiau pailginti miego periodus, nes ciklas keičiasi su amžiumi ir miegas sutrikdomas. Sumažėja giliojo miego fazės miego, padaugėja negiliojo miego fazės miego. Taigi miegama trumpiau su dažnais prabudimais.
 
  • Po 18 val. reikia sumažinti skysčių vartojimą. Pasistenkite didžiąją dalį skysčių išgerti ryte ir po pietų, kad naktį tektų rečiau šlapintis arba sumažėtų inkontinencijos epizodų. Jeigu turite prieš miegą išgerti vaistus, užsigerkite juos nedideliu kiekiu vandens.
  • Visada nusišlapinkite prieš guldami miegoti.
  • Padidinkite šlapimo išsiskyrimą dieną eidami valandos dviejų pogulio arba ilsėkitės pakeltomis iki širdies lygio kojomis. Jeigu padidinsite šlapimo išsiskyrimą dieną, gali sumažėti jo išsiskyrimas naktį ir reikės rečiau šlapintis.
  • Dieną vilkėkite prilaikančias kojines, jeigu tinsta kojos.
  • Pasitikrinkite vaistus, kuriuos vartojate. Kai kurie nereceptiniai vaistai (pavyzdžiui, nuo galvos ar menstruacijų skausmo) turi kofeino, kuris gali paryškinti pūslės problemas.
 
Reguliariai tuštinkitės. Tvarkingas tuštinimasis gali palengvinti ir šlapimo nelaikymo problemas. Reguliarus, švelnus žarnų judėjimas sumažina staigaus noro šlapintis atvejus ir užkerta kelią šlapimo lašėjimui. Vidurių užkietėjimas ir sunkumas tuštintis (įsitempimas judant žarnoms) gali padidinti pūslės spaudimą, todėl kyla nenumaldomas noras šlapintis ar laša šlapimas. Stenėjimas ir įsitempimas tuštinantis gali susilpninti dubens raumenis. Kad viduriai būtų normalūs ir tuštintumėtės reguliariai:
  • Įtraukite į dietą daugiau skaidulinių medžiagų turinčių maisto produktų, tokių kaip pupelės, avižos, sėlenų košė, pilno grūdo duona ar makaronai, švieži vaisiai irdaržovės;
  • Kasdien mankštinkitės;
  • Gerkite daug nedirginančių skysčių.

Dubens dugno raumens pratimai. Dubens dugno raumens pratimai ir treniruotės gali pašalinti šlapimo lašėjimo problemą, susijusią su silpnu dubens dugno raumeniu. Dubens dugno raumens sutraukinėjimas palaiko, pailgina ir suspaudžia šlaplę, išlaiko tinkamą kampą tarp šlapimo pūslės ir šlaplės. Stiprus dubens dugno raumuo mažina dažno šlapinimosi poreikį ir staigų norą šlapintis. Intensyvus šio raumens treniravimas paprastai pagerina šlapinimosi kontrolę. Dubens dugno raumens treniruotės tikslas yra surasti tą raumenį ir treniruoti jį, kad būtų stipresnis ir tvirtesnis. Tada galite pasinaudoti juo staigaus noro šlapintis ir inkontinencijos atveju. Labai svarbu rasti tą raumenį. Kai moterys įtempia dubens dugno raumenį sėdėdamos, pajunta nežymų išangės ir vaginos traukimą. Vyrai, įtempdami tą raumenį, pajus išangės truktelėjimą ir penio krustelėjimą. Vienas iš būdų teisingai įtempti tą raumenį – suspausti dubens dugno raumens užpakalinę dalį, kuri supa išangę, kad neišeitų dujos (oras). Jeigu jaučiate „tempimą“ išangės srityje, įtempėte reikiamą raumenį. Reguliariai atliekami dubens dugno raumens pratimai padidina tamprumą ir raumens susitraukimo trukmę.

Yra dviejų tipų pratimai:
  • Greiti. Įtempkite ir atleiskite dubens dugno raumenį kuo greičiau. Stenkitės nespausti pilvo, šlaunų ir sėdmenų.
  • Lėti. Įtempkite dubens raumenis, suskaičiuokite iki penkių ir atleiskite. Kreipkite įtempimo jėgą į vidų ir į viršų.
Rekomenduojama atlikti mažiausiai trisdešimt pratimų dukart per dieną. Dirglios pūslės simptomai paprastai sumažėja praėjus mėnesiui nuo pratimų darymo pradžios, o po trijų šešių mėnesių pajusite reikšmingą pasikeitimą.
 
Jei Jus vargina šlapimo nelaikymas, pajutote pirmuosius simptomus, nedelskite. VšĮ Šilutės ligoninės Konsultacinėje poliklinikoje konsultuoja gydytojai: ginekologė Milda Strakšienė, urologas Edgaras Padimanskas. Gydytojo konsultacijai registruotis galite atvykę į Konsultacinę polikliniką adresu Rusnės g. 1, telefonu: 8 441 610 40 arba internetu: http://ipr.silutesligonine.lt