Naujienos

Pertvarkų vėjuose – ir 130 metų sulaukusi Šilutės ligoninė: pokyčiai jau vyksta

2022 02 17


Sveikatos apsaugos ministerija siekia Lietuvoje įgyvendinti dar vieną reformą. Teigiama, kad taip siekiama teikti kokybiškesnes sveikatos paslaugas gyventojams.

Kokios pertvarkos laukia Šilutės ligoninės? Ar mūsų ligoninė, šiemet mininti 130 metų jubiliejų, atlaikiusi karus ir kitus sukrėtimus, iš viso išliks?.. Kokių skyrių neteksime, kiek ir kokių medikų bus atleista, kokių paslaugų turėsime ieškoti kituose miestuose? Apie tai kalbėjomės su Šilutės ligoninės vyriausiuoju gydytoju Algiu Starkumi.


Svarbu vidinės pertvarkos

Anot Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidento Mindaugo Sinkevičiaus, dauguma šalies savivaldybių pasirengusios dalyvauti pertvarkoje. Tačiau pasigenda aiškumo, kaip įvykdyta reforma atrodytų nacionaliniu ar regioniniu lygmeniu, kaip bus finansuojami pokyčiai, taip pat konkrečių rodiklių, kaip sveikatos paslaugų prieinamumas pagerės gyventojams.

„Kol kas apie pokyčius sveikatos sistemoje kalbėti anksti, jokie Vyriausybės sprendimai dar nėra priimti. Visgi anksčiau ar vėliau pokyčiai bus, nes, kaip žinome, šalyje ir mūsų rajone labai keičiasi gyventojų skaičiai. Šilutės rajone šiuo metu yra gerokai mažiau gyventojų nei buvo prieš keliolika metų, o likusiųjų dauguma – vyresnio amžiaus, jiems ypač reikia medicininių paslaugų“, – sakė A. Starkus.

Anot ligoninės vadovo, ieškant geriausių sprendimų, pirmiausia ligoninėje būtini vidiniai pokyčiai, nes sveikatos paslaugos turi būti ir išlikti kokybiškos. Nereikia laukti, kol kažkas iš viršaus pradės vykdyti pertvarkas ar grubiai „kapoti galvas“. Pati įstaigos administracija laiku turi priimti svarbius sprendimus ir siekti gerų rezultatų. Vis dėlto, pasak pašnekovo, kiekviena ligoninė atsakinga už tai, kad ji už teikiamas paslaugas sugebėtų išsilaikyti ir išsaugoti darbuotojus.

Tačiau tai nėra lengva, nes išgyventi ligoninė turi visus metus, tuo tarpu Teritorinė ligonių kasa apie sprendimus, kiek ir koks bus skiriamas finansavimas, praneša tik maždaug balandžio mėnesį. Šie metai – ne išimtis.

Tikisi Savivaldybės pagalbos

Anot A. Starkaus, ir anksčiau Šilutės ligoninėje buvo pertvarkų. Prieš kelis metus buvo uždarytas Akušerijos – ginekologijos skyrius, sujungti Traumatologijos ir Chirurgijos skyriai. Šiandien šiame jungtiniame skyriuje atliekamos ne tik chirurgijos ar traumatologijos paslaugos, bet skubias paslaugas teikia ir ginekologas bei urologas. Tad nors po pertvarkos Šilutėje gimdymai nepriimami, tačiau čia skubiais atvejais vis dar sėkmingai atliekamos ir ginekologinės operacijos.

„Kad darbas vyktų racionaliai, nereikia laukti, jog pertvarkas pradėtų kažkas iš viršaus. Reikia patiems atsižvelgti į vidinę situaciją ir koreguoti“, – sako ligoninės vadovas. Anot jo, niekas nieko neduoda, administracija pati turi galvoti, kaip pritraukti naujų gydytojų, kaip juos išlaikyti. Jis tikisi, kad šiuo klausimu padės ir rajono valdžia.

Pašnekovas pasidalijo ir kitų šalies ligoninių patirtimi, kuriose nauji medikai yra kviečiami dirbti siūlant tūkstantines vienkartines išmokas, pakeliant atlyginimus, net nuperkant automobilius ar būstus.

Medikų kaita neišvengiama

Pasak A. Starkaus, ligoninei reikia ir žmonių pasitikėjimo bei kitokio požiūrio. O nuomonių yra visokių ir tai natūralu. Vieni pacientai keiksnoja, kiti dėkoja ir labai vertina Šilutėje dirbančius medikus.

Jei šiuo metu internetiniame ligoninės puslapyje skelbiama, jog įstaiga ieško 11 specialistų, tai nereiškia, kad jų pas mus nėra. Yra, bet siekiant optimalaus paslaugų teikimo, kad nebūtų ilgų eilių, būtina papildyti darbuotojų gretas. Kol kas Šilutės ligoninėje nėra tik odos ligų gydytojo, o ausų, nosies, gerklės gydytojas atvyksta kartą per savaitę. Pastarojo, anot ligoninės vadovo, net „rinkoje“ nėra, nes apskritai šalyje trūksta šių specialistų. Užtat mūsų antrinio lygio medicinos paslaugas teikiančioje įstaigoje šiuo metu dirba vienas iš retesnių specialistų – gastroenterologas. Taip pat nuo 1994 m. atliekamos hemodializės paslaugos, anksčiau konsultuotis šiais klausimais atvykdavo medikai net iš kitų miestų.

Nors apie Šilutės ligoninę yra įvairių atsiliepimų, tačiau čia dirba tikrai geri specialistai. „Jokiu būdu nedraudžiame žmogui vykti ieškoti geresnių paslaugų kitur, bet pas mus visada pacientas paslaugas gaus gerokai greičiau, nei didžiuosiuose miestuose“, – sako A. Starkus.

A. Starkus Šilutės ligoninėje dirba jau 36 metus, o vadovauti pradėjo pernai lapkritį – visapusiškai sunkiu laiku. „Visi esame pavargę nuo užsitęsusios pandemijos, žmones išvargino suvaržymai, pavargo ir medicinos personalas. O žinia, kad bus vykdomos pertvarkos dar labiau vargina medikus“, – sakė ligoninės vadovas.

O jei po pertvarkos neteksime kokių nors skyrių? Ar laukia mūsų ligonių Klaipėdos medicinos įstaigos? Anot pašnekovo, jau keliolika metų ir ten nesutariama dėl vidinių pertvarkų, o pacientai priversti laukti eilėse. „Neužsiimame tuo, ko negalime kvalifikuotai atlikti, tačiau būtiną pagalbą, kuri gali nulemti žmogaus tolimesnį gyvenimą, atliekame skubiai ir kokybiškai. O žmonės visais laikais galėjo rinktis medicinos įstaigas“, – sakė A. Starkus.

Šilutės ligoninė – ne klinikos, čia atliekama gerokai mažiau operacijų. Tačiau kai būtina skubi pagalba – patyrus traumą, ištikus insultui ar infarktui, ji teikiama nedelsiant. Praėjus pavojui pacientai nukreipiami į kitas įstaigas.

A. Starkus pasidžiaugė, kad netrukus bus pratęsta ir ligoninės pastatų renovacija, pradėta naudoti saulės baterijų pagaminta elektra.

Diegiamos naujovės

Pasak A. Starkaus, tik daugiaprofilines paslaugas teikiančioje ligoninėje galima teikti kokybiškas paslaugas. Jei sveikatos reforma „apkarpytų“ Šilutės ligoninės funkcijas, ir paslaugų įvairovė „subyrėtų“. Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje dirbantis medikas tikrai neatliktų skubios operacijos pacientui, patyrusiam traumą. O netekus tam tikrų skyrių ir paslaugų, reikėtų atsisakyti ir kitų.

Ligoninės administracija bendrauja ir su Savivaldybės vadovais, siekia racionalių sprendimų, kad mūsų ligoninė išlaikytų savo statusą ir visas teikiamas paslaugas.

Šiuo metu ligoninėje dirba 336 žmonės, yra 135 lovos. Netrukus gyventojai galės pradėti naudotis ir nauja registracijos pas specialistus paslauga. Anot A. Starkaus, neliks „loterijos“, įdiegta naujovė sudarys galimybę žmogui stoti į eilę. Ši sistema leis patogiau registruotis, greičiau pakliūti pas mediką, padės kontroliuoti tuos, kurie negalės atvykti laiku ar pamirš. Sistema iš anksto siųs priminimą pacientui apie artėjantį vizitą ir prašys atvykimo patvirtinimo.

Parengė Saulina Grinčinaitienė, "Šilutės naujienos"