Naujienos
Šilutės ligoninė itin vertinama jaunųjų medikų
- Kaip manote, ar Lietuvoje taip pat kaip, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, COVID-19 reikėtų traktuoti kaip sezoninį gripą?
- Manau, kad Lietuvoje apie tai kalbėti anksti. Kai jau paskiepysime bent septyniasdešimt procentų populiacijos ir matysime, kad tai tikrai trukdo plisti pandemijai, užkerta jai kelius, tuomet galėsime pavojingai infekcijai švaistytis naujais pavadinimais.
Britai prieš paskelbdami tokį sprendimą, sparčiai paskiepijo itin didelę dalį šalies populiacijos. Lietuvoje skiepijimas vyksta itin lėtai, ir tas prezidento siekis iki vidurvasario pasiekti septyniasdešimt procentų yra gražus, bet vargu ar įmanomas. Esu mėginęs skaičiuoti, jog pagal mūsų tempus septyniasdešimt procentų populiacijos paskiepyti užtruktų daugiau nei dvejus metus, o visą šimtą procentų – net trejus. Praktiškai tai sunkiau įgyvendinti, nei teoriškai užsibrėžti siekius. Tai komunikacija stringa, tai kai kuriomis vakcinomis gyventojai nepasitiki, tai vėl koks kliuvinys...
- Kaip atrodys ligoninės darbas trečiosios koronaviruso bangos metu?
- Matome augančius užsikrėtimų skaičius ir taip pat svarstome, kada gi ta trečioji banga atsiris iki mūsų. Bet tikriausiai per tuos pandeminius metus užsiauginome storą skūrą. Pamename visi, koks ažiotažas buvo, kuomet pirmas COVID-19 pacientas buvo diagnozuotas Šiauliuose. Dabar kasdien diagnozuojame šimtais ir tūkstančiais, bet tai nebekelia tokios sumaišties ir panikos. Jau daugiau mažiau žinome, kaip ta infekcija veikia, ko tikėtis, kaip saugotis, kaip sureguliuoti ligoninės darbą, atskirti srautus ir panašiai. Man ramu bent dėl to, kad medikų populiacija Lietuvoje yra paskiepyta arba persirgusi, turinti imunitetą, vadinasi, saugesnė. Jeigu antros bangos metu iškrisdavo ištisi skyriai, dabar, reikia tikėtis, to nebus. Taigi nemaža dalis medikų galės ir toliau užtikrinti planinių paslaugų teikimą ar bent skubią pagalbą. Pacientai taip pat bus testuojami ir gal jau trečios bangos metu nebekalbėsime apie medicinos sektoriaus kolapso tikimybes, nebeuždarinėsime šalies mastu planinių sveikatos priežiūros paslaugų.
- Valdžios vis žada mažinti popierizmo naštą medikams. Ar nors kiek ji sumažėjusi?
Mane iki šiol stebina, kiek viso- kių lentelių nuolat reikia pildyti tiek Sveikatos apsaugos, tiek ir kitoms ministerijoms. Tos biurokratinės ar popierizmo naštos sumažėjimo dėl valdžios veiksmų tikrai nejuntu ir nematau. Popierizmo mums suma- žėjo tik įstaigos darbo ribose, nes diegiame naują elektroninės svei- katos prieigą, elektroninę valdymo, dokumentų tvarkymo sistemą. Geriausia, kad ši sistema mūsų gydytojams sumažins rašymo ant popieriukų ir leis daugiau dėmesio skirti pacientui, jo būklėms. Tad sprendimų ieškome patys.
Šalis sensta - kolektyvas jaunėja
„Galiu pasigirti: prie mūsų kolektyvo jaunieji medikai specialistai tikrai nevengia prisijungti, jų nebaido tai, kad esame regioninė ligoninė, tolėliau nuo didžiųjų miestų. Ir jie vos atvykę puikiai įsilieja į kolektyvą, atneša šviežio kraujo, iniciatyvų, yra darbštūs. Kai kurie atvyksta vos po studijų, įgiję medicinos gydytojo specialybę, kiti pereina padirbėję didžiuosiuose medicinos centruose. Tikimės artimoje ateityje sulaukti ir jaunų vidaus ligų, slaugos bei palaikomojo gydymo specialistų. Viliuosi, ilgai laukti neteks“, – sako ligoninės vadovas.
Jaunatvinis maksimalizmas būdingas jaunimui. Bet tie, kurie atvyksta dirbti į Šilutės ligoninę, pasak V.Šileikio, jau turi konkretikos, žino, ko nori ir siekia gyvenime. Jiems svarbi gerovė, ne tik profesinio tobulėjimo galimybės. Tad ligoninė jauniems specialistams gali pasiūlyti tai ir dar daugiau. „Pastaruoju metu, palyginti su kitomis ligoninėmis, atlyginimo požiūriu esame gana konkurencingi. O ir pamario kraštas yra įtraukiantis – vieną kartą atvažiuoja, pabūna ir nelabai nori išvažiuoti kur nors“, - sako V.Šileikis
Ligoninės vadovas pastebi, jog jauni medikai darbo vietą renkasi pagal tai, kokios yra diagnostinės, gydymo galimybės toje gydymo įstaigoje sukoncentruotos, kokios technologijos, aparatūra, operaciniai sprendimai. „Klausia jaunas chirurgas, kokias procedūras galės atlikti. Sakau, jog turime absoliučiai viską, tad diagnostikos ir kitos sąlygos puikios. Tobulėti pirmiausia padedame dalydamiesi savo patirtimi, tačiau specialistui išsakius norą stažuotis užsienyje, gilinti žinias, padengiame ir šias išlaidas. Žinoma, karantinas, pandemija daug galimybių dabar apribojo, tačiau tai, ką įmanoma gauti nuotoliniu būdu, stengiamės suteikti“, – apie galimybes pasakoja V.Šileikis.
Kad Šilutės ligoninė niekuo nenusileidžia didiesiems medicinos diagnostikos ar sveikatos priežiūros paslaugas teikiantiems centrams, o kartais ir juos lenkia, antrina ir ligoninėje jau pritapusi abdominalinė chirurgė Miglė Kybransienė. „Esu dirbusi ir mokiausi didelėje gydymo įstaigoje, teko studijų metais padirbėti ir rajoninėse ligoninėse, tad turėjau progų palyginti darbo pobūdį, mikroklimatą. Manęs ne tik rajoninės ligoninės neatbaidė, bet regioninė Šilutės ligoninė net ir paviliojo. Manau, kad čia dirbti – puikus mano pasirinkimas. Keista, kad šiais laikais tarp jaunų specialistų įsivyravusi nuomonė, jog regioninėse, rajoninėse ligoninėse nėra galimybių save realizuoti. Jie vis nori socialinio gyvenimo ir mano, kad jis yra tik didmiesčiuose. O kai jaunatvinis maksimalizmas atslūgsta, atsiranda labiau praktinis požiūris į gyvenimą ir į darbą. Šilutės ligoninėje yra pati ta vieta jauniems medikams ir kviesdama prisijungti kolegas, sakau, jog laiduoju savo kailiu – čia dirbti gera. Prisijunkite“, – kolegas ragina Miglė.
Chirurgė prasitaria, jog darbas regioninėse ligoninėse turi daug privalumų: nuo mobingo nebuvimo, iki naujausių diagnostikos galimybių. Kol didžiosiose ligoninėse jaunas specialistas turi prasimušti į dienos šviesą, susiduria su griežta hierarchija, biurokratija, rajoninėje, regioninėje ligoninėje yra skatinamos jo iniciatyvos, noras dirbti ir tapti visaverčiu kolektyvo nariu.
Kalbant apie darbo galimybes, pasak M.Kybransienės, Šilutės ligoninė turi viską. Reikia echoskopo – yra naujas, reikia kompiuterinio tomografo – taip pat naujas, modernus, pateikiantis daug pjūvių, leidžiantis detaliai tirti pacientą. Be to, mažesnės ligoninės neretai techninius sprendimus pritaiko greičiau nei didelės, nes mažiau biurokratijos, mažiau hierarchijos, greičiau keičiamasi informacija, problemų sprendimų ieškoma kartu.
„Nedidelės ligoninė privalumas – tu visuomet pacientui paslaugas gali suteikti greitai. Tikrai eilėje tirtis kompiuteriniu tomografu nereikės laukti kelis mėnesius, o atsakymo tris dienas. Šilutėje viskas vyksta nepalyginamai greičiau – įmanoma praktiškai tą pačią dieną. Ir kai jaunieji kolegos mano, kad rajoninėse ligoninėse nėra ribinių ar patologinių būklių, galiu patvirtinti – jų yra per akis. Nesėdėsite dykai ir tikrai bus kur pagilinti bei gerokai praplėsti kvalifikaciją. Dideliame centre ir liktum tik savo srities specialistas, o regione tenka išmokti į kiekvieną pacientą, situaciją žvelgti plačiau, žinoti daugiau“, – privalumus toliau vardija abdominalinė chirurgė Miglė Kybransienė.
Medikai vis dažniau pabrėžia – svarbu ne tik alga, bet ir mikroklimatas. Neišblėstanti mobingo problema specialistus skatina ieškoti psichoemociškai saugių darboviečių, kuriose net mobingo sąvoka būtų svetima. „Kai mažesnis kolektyvas, visi vieni kitus geriau pažįsta ir elgiasi draugiškiau, kolegiškiau. Ir nesvarbu, koks tai skyrius, visi glaudžiai bendradarbiauja. Šilutės ligoninėje mikroklimatas yra geriausias, kiek man teko patirti“, - sako po studijų LSMU į Šilutę atvykęs dirbti medicinos gydytojas Jonas Gvazdaitis.
Gydytojas dirba Priėmimo bei Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuose. Paklaustas, ar vos po mokslų pradėti nuo tokio krūvio nėra per sunku, Jonas patikina: „Jaunam gydytojui nereikia ieškoti darbo ten, kur lengviau. Atvirkščiai, verčiau eiti ten, kur sunku. Tai užgrūdina, skatina tobulėti profesine prasme ir nestagnuoti. Tiesa, reikia ieškoti tokios darbovietės, kur mikroklimatas yra psichoemociškai saugus, tuomet net ir sunkus darbas dėl gerų kolegų yra lengvesnis. Šilutės ligoninė man, kaip specialistui, yra puiki vieta augti. Malonu būti toje vietoje, kur esi reikalingas. Didesniuose centruose tam tikruose skyriuose būna rezidentų perteklius ir prie medicinos praktikos jie prisiliečia per mažai, dažniau tampa buhalteriais ir pasiuntinukais, dirbančiais administracinį darbą. O rajoninėse ligoninėse leidžiama dirbti, tobulėti ir tai net skatinama. Tik tokiu būdu ta patirtis ir įgyjama. Žmonės juk serga ne tik didmiesčiuose, tad regione darbo tikrai ne mažiau nei Vilniuje ar Kaune.“
Keičiasi ne tik medikų, bet ir pacientų kartos, tad jauni medikai vis labiau yra laukiami ir vertinami. „Pastebėjau, jog mūsų ligoninėje personalas su kiekvienais metais vis jaunėja. Vyresniųjų dalis traukiasi, gydytojų, kuriems per šešiasdešimt penkerius pernai tebuvo vos vienuolika procentų. O iš viso ligoninėje dirba šešiasdešimt penki gydytojai. Kadangi visuomenė sensta, sensta ir medikai, dėl to mes suinteresuoti pritraukti kuo daugiau jaunųjų specialistų. Turime sudaryti visas įmanomas sąlygas jauniems medikams likti Lietuvoje, dirbti rajonuose ir jaustis visaverčiais, žinoti, kad turi visas norimas galimybes“, – mintimis dalijasi ligoninės vadovas V.Šileikis.
Koja kojon su technologijomis
Pandemija ar ne, Šilutės ligoninė jau dabar imasi veiksmų užtikrinti sklandų darbą su pacientais, tad neseniai įdiegė naują sveikatos priežiūros įstaigoje vykstantiems procesams valdyti bei informacijos mainams su kitomis įstaigomis užtikrinti skirtą sistemą „Varis – ESIS“. Praėjusi vasara parodė, kad didesnė liūtis gali užlieti ir nuplauti e.sveikatos sistemą, ir tuomet specialistams tenka grįžti prie popierinio darbo mažiau dėmesio skiriant pacientui. „Stengiamės sudėti kuo daugiau saugiklių, kad atėjus vasarai nebūtume pakibę be ryšio, jeigu e.sveikata ir vėl neatlaikys liūties. Mes juokaujame, kodėl ta e.sveikata taip lėtai dirba: todėl, kad ją sukūrė estai, o stringa dėl to, kad administruoja lietuviai“, – šmaikštauja V.Šileikis.
Vos pradėjusi veikti naujoji sistema sulaukė ir ligoninės specialistų įvertinimo. Pasak M.Kybransienės, įdiegta nauja elektroninė ligos istorijos sistema gerokai patogesnė, funkcionalesnė, su ja dirbant lieka gerokai mažiau popierizmo. „Informacija pateikiama patogiai, su visais tyrimais, eipkrizėmis. Ją patogiai iš karto galima atiduoti pacientui, kad jis taip pat žinotų viską, kas jam tirta, diagnozuota, koks gydymas paskirtas. Elektroniniu būdu pateikus informaciją į e.sveikatą, ją mato ir šeimos gydytojai, ir kiti specialistai. Sistema pagaliau įgalino netiesioginę, bet efektyvią komunikaciją tarp pirminės ir antrinės grandies specialistų. Kartais net patiems medikams toje e.sveikatos sistemoje būdavo sunku susigaudyti, o pagalvokite, kaip turi jaustis pacientas. Tikiuosi, kada nors, dar labiau tobulėjant technologijoms bus įdiegtos pažangios vieningos sistemos, leidžiančios medicinos centrams, ligoninėms ir PSPC nuolat keistis informacija“, – apie būtiną technologinę pažangą kalba chirurgė.
Šilutės ligoninės IT specialistas Mantas Mikilkevičius sako, jog naujoji elektroninės sistema bus patogi ne tik gydytojams specialistams, bet ir pacientų registravimui, mat jie įstaigą matys ir prisijungę per sergu.lt arba e.sveikatos paskyras: „Sistema „Varis – ESIS“ itin funkcionali. Gydytojai specialistai be vargo matys visus elektroninius šeimos gydytojų išrašytus siuntimus, galės jiems siųsti atsakymą su patikslinta, užpildyta ligonio istorija. Ligoninės viduje sistema taip pat naudinga. Vos vienas gydytojas užsakys tyrimą pas specialistą ar laboratorijoje, kitas jau matys, kas yra užsakyta, kuriuo laiku, dėl kokio kilusio įtarimo.“
„Sistemoje gydytojams nereikės kaskart visų duomenų pildyti nuo A, galės išsikelti ankstesnius duomenis ir juos papildyti, susikurti patogius šablonus. Net be papildomų jungčių per „Sodros“ puslapį vieno mygtuko paspaudimu galės išrašyti nedarbingumą. Lapukų nešioti pacientui iš vieno gydytojo kitam nebereikės. O ir prisijungęs prie sistemos jis matys išsamius gydytojų išrašus, informaciją apie atliktus tyrimus ar dar laukiančius ateityje. Medicininės knygutės vartymas mūsų pacientams taps tikra atgyvena“, – privalumus vardija IT specialistas ir priduria, jog, gausėjant programišių atakų, sveikatos sistemoje naujai įdiegta elektroninė platforma turi ir aukštus saugumo standartus, reikalingus tiek duomenų apsaugai, tiek papildomai apsaugai nuo programišių.
Saugu medikams, saugu ir pacientams
Viena didžiausių problemų, kurias sukėlė pandemija, – pacientų baimė vykti į ligonines, gydytis, konsultuotis su specialistais. Antrosios bangos įkarštyje Šilutės ligoninė buvo kone išskirtinai atiduoda gydyti COVID-19 užsikrėtusius pacientus, tačiau dabar užsikrėtusiems koronavirusu teskirtas vienas skyrius. V.Šileikis skatina regiono pacientus nebijoti atvykti ir gydytis, antraip kovosime ne tik su pandemija, bet ir su smarkiai uždelstomis sveikatos būklėmis.
„Keisčiausia, kai visuomenė nebijo eiti į prekybos centrus, kur tikrai ne kiekvienas ir kaukę tinkamai dėvi, ir liečia visi tuos pačius produktus, paviršius, o į ligoninę, kur nuolat veikia infekcijų kontrolė, – bijo. Dabar visi medikai yra imunizuoti, arba paskiepyti, arba persirgę, tad nuo darbuotojų pacientai tikrai jau neužsikrės“, – drąsina atvykti gydytis ligoninės vadovas.
Pasak laikinai einančio vyriausiojo gydytojo pavaduotojo medicinai pareigas psichiatro Dariaus Eremino, Šilutės ligoninė jau teikia absoliučiai visas planines sveikatos priežiūros paslaugas: vidaus ligų, kardiologijos, chirurgijos, traumatologijos, vaikų ligų skyriai, konsultuoja akių ligų gydytojai, dermatologai, psichologai, psichiatrai, reabilitologai.
„Pacientų vis dar kreipiasi per mažai, palyginti su tais srautais, kurie buvo iki pandemijos. Gali būti, kad tai lemta dviejų priežasčių. Žmonės, matydami informaciją apie trečiąją bangą, naujas atmainas galbūt vis dar bijo vykti į ligoninę, kreiptis pagalbos. Antra priežastis, galbūt ir pirminės grandies specialistai dar kiek riboja patekimą, neduoda siuntimų“, – svarsto laikinai vyriausiojo gydytojo pavaduotojo medicinai pareigas einantis psichiatras Darius Ereminas.
Bet koks delsimas, baimė ir nenoras vyktis į antrinio lygio gydymo įstaigą, pasak chirurgės M.Kybransienės, gali baigtis tragiškai. Po antrosios COVID-19 bangos Šilutės ligoninės medikams teko stebėti, kad žmonės nesikreipdavo pagalbos iki paskutiniosios. „Padaugėjo pacientų, kurie turi kraujo krešumo sutrikimų ir vartoja jo skystinimui reikalingus medikamentus, jie pas mus atvyksta jau perdozavę šių vaistų, su prasidėjusiais vidiniais kraujavimais. Nežinau, kas būtent tą lėmė, ar iki šiol neina, ar sunku pakliūti pas šeimos gydytojus, atlikti reikiamus kraujo tyrimus, bet dažnai susiduriame su pasekmėmis dėl perdozavimo. Kartais išgelbėti pacientą tampa itin sunku“, – pasakoja K.Kybransienė.
Prastėja ne tik fizinė sveikata, ūmėja lėtinės ligos, laiku nediagnozuojamos sunkios būklės, tačiau pandemija kerta ir psichinei sveikatai. Pasak psichiatro D.Eremino, atvyksta pacientai dėl vis labiau apleistų būklių, ypač onkologinių ir širdies bei kraujagyslių ligų, daugėja ir diabeto komplikacijų. „Kaip psichiatras pastebėjau, jog yra gerokai padidėjęs visuomenės nerimo lygis: baimė dėl savęs, dėl galimo užsikrėtimo, artimųjų, baimė, kad negaus medicinos paslaugų. Izoliacija skaudžiai veikia žmones, o vienišiems dar ir visos turimos ligos dėl to paūmėja, kai nėra nė su kuo pabendrauti ir mintis praskaidrinti.
Nerimo sutrikimų vis daugiau tarp jaunesnio amžiaus pacientų, tarp vyresnių – depresijų, daugėja ir pažengusių demencijų, kurių progresą, atvykus pas medikus laiku, dar buvo galima pristabdyti. Žmogus yra bendruomeninis gyvūnas, jam bendravimas su kitais yra kritiškai svarbus ir jo trūkumas kerta per psichinę sveikatą, o su laiku ir per fizinę“, - delsimo kreiptis specialistų pagalbos ir pandemijos pasekmes vardija laikinai pareigas einantis pavaduotojas medicinai.
Gydytojai svarsto, galbūt pacientus kausto baimė dėl to, kad ligoninėje vis dar gydoma keletas koronavirusu užsikrėtusių pacientų. Tačiau čia visas baimes sklaido Infekcijų kontrolės skyriaus vadovė Vaida Markūnaitė-Šlaveikienė. Pasak jos, medikai, dirbantys vaidinamajame kovidiniame skyriuje, nedirba kituose skyriuose, tad kryžminės taršos nėra, iki šiol tiek personalo, tiek pacientų atžvilgiu laikomasi padidinto saugumo. Be to, priduria, jog užsikrėsti COVID-19 nuo personalo ar pacientų galimybių praktiškai neliko.
Ligoninėje jau paskiepyta 65 proc. darbuotojų, o likusieji persirgo ir turi imunitetą. Ir iš jų, kuriems nustatomas menkas antikūnų titras arba jų visai nerandama, taip pat suteikiama galimybė skiepytis. Tad drąsiai galima sakyti, kad ligoninėje susiformavęs kolektyvinis imunitetas ir dar vis tiek nuolat vykdomas gydytojų testavimas PGR testais maksimaliam saugumui užtikrinti.
„Ligoninės personalui imunitetą nuo COVID-19 įgijus skiepų pagalba arba persirgus, gerokai labiau nei viruso ligoninėje reikia bijoti to, kaip galite pakenkti savo sveikatai delsdami kreiptis į gydytojus“, - sako Infekcijų kontrolės skyriaus vadovė Vaida Markūnaitė-Šlaveikienė.
„Kadangi virusas dar vis tiek ir naujas, ir greitai mutuojantis, atsipalaiduoti negalime. Skiepai, Sveikatos apsaugos ministerijos išaiškinimu, galioja pusę metų ir, panašu, po to reikės revakcinuotis. Tačiau pastebiu, jog medikai pradžioje džiaugęsi skiepais, dabar vis dažniau susimąsto ar tikrai jie atlaikys ir visas naujas atmainas. Tad kaukės ir visi specialūs asmens apsaugos kostiumai, kiti infekcijų kontrolės mechanizmai turės veikti ir toliau. Galbūt masinė vakcinacija šalyje pagerins padėtį ir kuo daugiau žmonių bus paskiepyta, tuo mažiau plis virusas. O kuo mažiau jis plis, tuo mažiau galimybių jam bus mutuoti. Tačiau gerokai labiau nei viruso ligoninėje reikia bijoti to, kaip galite pakenkti savo sveikatai delsdami kreiptis į gydytojus“, – sako Infekcijų kontrolės skyriaus vadovė.