Naujienos

Slaugytojos apie darbą su pacientais: nuoširdus pokalbis gali gydyti kaip vaistai

2023 05 12


„Kaip tu bendrausi su pacientu, taip jis bendraus ir su tavimi“, – įsitikinusi Šilutės ligoninės radiologijos technologė Karolina Andrijauskaitė. Daugiau nei metus ligoninėje dirbanti jauna specialistė sako, kad darbas su pacientais jai teikia džiaugsmo, o ir Šilutės ligoninės nekeistų į jokią kitą įstaigą, nes kolektyvas čia draugiškas, jauniems specialistams sudaryta galimybė kilti karjeros laiptais.

Jau trisdešimt metų Šilutės ligoninei lojali Vidaus ligų skyriaus vyresnioji slaugytoja Danutė Šimkienė, kuri didžiausią prasmę savo darbe mato rūpindamasi, bendraudama su pacientais. „Kartais nuoširdus pokalbis gydo kaip vaistai. Pacientai nori išsikalbėti ne tik apie ligas, bet ir apie savo gyvenimą, šeimą. Ir kai pamatai, kad tu išklausęs jį, galėjai prisidėti prie to, kad jis pasijustų geriau, tai teikia malonumą“, – pasakoja D. Šimkienė.

Slaugytojos, radiologijos technologės, laborantės yra neatskiriama ligoninės komandos dalis – be jų indėlio nebūtų užtikrinamas sklandus darbas ir pacientų gerovė. Minint Tarptautinę slaugytojų dieną, dėkojame joms visoms ir kviečiame susipažinti su jų profesija iš arčiau.


Šilutės ligoninės nekeistų į jokią kitą

„Įkvėpkite ir trumpam nekvėpuokite“, – tai tikriausiai dažniausiai radiologijos technologės Karolinos sakoma frazė pacientams. Ji ligoninėje atlieka įvairius radiologinius tyrimus – nuo paprastų plaučių rentgenogramų iki sudėtingų kompiuterinės tomografijos tyrimų. Visada besišypsanti, visada pasiruošusi padėti Karolina sako, kad per šiuos metus jai dar neteko nusivilti pacientais.

„Jeigu ateina piktai nusiteikęs pacientas ir pamato, kad tu su juo gražiai bendrauji, jis pats pasikeičia. Kaip tu su juo bendrausi, taip jis atsakys tau“, – sako Karolina.

Radiologijos technologės specialybę, kaip vieną iš galimų specialybių, mergina pasirinko, nes mokykloje gerai sekėsi biologija ir chemija. Studijuodama Kauno kolegijoje ji įgijo fizikos, branduolinės medicinos, psichologinių žinių, sužinojo kaip atliekami kompiuterinės tomografijos, rentgeno, magnetinio rezonanso, spindulinės terapijos tyrimai.

Baigusi mokslus Karolina gavo pasiūlymą likti Kauno klinikose, tačiau nenorėjo gyventi dideliame mieste, svajojo grįžti į gimtuosius kraštus. Anot jos, Šilutėje ramiau, daugiau gamtos, netgi oras čia gaivesnis. „Niekur nenoriu išvažiuoti iš čia“, – šypsosi Karolina.

Pradėjus dirbti Šilutės ligoninės Radiologijos skyriuje, kolektyvas ją priėmė labai draugiškai. Niekada nekyla sunkumų ir bendraujant su kolegomis iš kitų skyrių – gydytojais, bendrosios praktikos slaugytojomis.

Per metus laiko Karolina turėjo galimybę paaugti ir profesinėje srityje – šiuo metu ji laikinai eina Radiologijos skyriaus vyresniosios radiologijos technologės pareigas ir yra dėkinga įstaigai už suteiktą galimybę tobulėti.

Nuoširdus ačiū – maloniausias įvertinimas

„Kai buvau vaikas, paniškai bijodavau baltų chalatų, o dabar dirbu tokioje vietoje, kur jų daugybė“, – šypsosi Vidaus ligų skyriaus vyr. slaugytoja D. Šimkienė. Sprendimą tapti slaugytoja ji priėmė, kai vasarą po mokyklos baigimo išdirbo sanitare tuometiniame Šilutės ligoninės Akušerijos – ginekologijos skyriuje. Moteris prisimena, kad ten išmoko tvarkos ir disciplinos. Ir iš skyriaus vedėjo sulaukusi paraginimo stoti į medicinos mokyklą, ilgai nedvejojo.

Po studijų į Šilutės ligoninę sugrįžusi jau kaip specialistė, Danutė savo karjerą pradėjo Akušerijos – ginekologijos skyriuje, po metų perėjo į Vidaus ligų skyrių, nuo 2018 m. tapo šio skyriaus vyresniąja slaugytoja.

Moteris prisimena, kad darbo pradžioje nebuvo tiek pagalbinių slaugos priemonių, kaip dabar – sauskelnių pacientams, guminių pirštinių, vienkartinių švirkštų, paruoštų naudoti infuzijos rinkinių. Per trisdešimt metų atsirado ir daug teisės aktų, procedūrų aprašų, reguliuojančių slaugytojų darbą. Anot Danutės, tai slaugytojoms suteikia daugiau saugumo teikiant paslaugas pacientams.

Slaugytojos darbas ne tik vykdyti gydytojo nurodymus – pacientui paduoti vaistus, suleisti injekcijas ar kt. Slaugytoja dieną naktį pacientui atiduoda ir savo dėmesį, gydo šypsena ir išklausymu. Įėjusi į palatą Danutė visada paklausia paciento, kaip jis jaučiasi, ar pirmą kartą atvyko į ligoninę. Užkalbinti žmonės netrukus atsiveria, pradeda pasakoti apie savo gyvenimą, šeimą. Tie, kurie skyriuje guli dažniau, labai apsidžiaugia, kai sugrįžę į ligoninę pamato tuos pačius personalo veidus.

Daugiausiai džiaugsmo Danutei teikia, kai pasveiksta ypač sunkios būklės pacientai. „Tu mano gelbėtoja“, – kartą jai pasakė iš skyriaus į reanimaciją išvežtas ir vėliau sugrįžęs pacientas, kurį buvo ištikusi klinikinė mirtis.

Slaugytojoms nėra nieko maloniau girdėti, kaip pacientų ar jų artimųjų ištartus padėkos žodžius už jų darbą. Anot Danutės, išgirsti nuoširdų AČIŪ, yra be galo malonu.

Linki mylėti savo darbą

Vidaus ligų skyriuje dirbanti bendrosios praktikos slaugytoja Vida Venckienė kitais metais minės gražią sukaktį – penkiasdešimt metų, kai ji dirba šį empatijos, kantrybės pacientui ir kartais pasiaukojimo reikalaujantį darbą. „Viskas absoliučiai patiko. Buvo smagu, labai gerai sutardavome su gydytojais“, – nusišypso Vida, prisiminusi savo darbo pradžią tuometinėje Pagėgių pirmojoje rajoninėje ligoninėje.

Slaugytojos darbas Vidai patinka ir dabar, Šilutės ligoninėje. Smagiausia darbe, kai pacientai parodo supratingumą, įvertina nelengvą slaugytojos darbą.

Slaugytojų darbą dar tik pradedantiems kolegoms Vida linki mylėti savo darbą, sėkmės visur ir visada, nenusivilti, priimti tiek geras, tiek prastesnes dienas.

Šilutės ligoninės administracijos inf.

Nuotraukų aprašymai:

Radiologijos technologė Karolina Andrijauskaitė sako, kad Šilutės ligoninės nekeistų į jokią kitą įstaigą.

Vidaus ligų skyriaus vyresnioji slaugytoja Danutė Šimkienė didžiausią prasmę savo darbe mato rūpindamasi, bendraudama su pacientais.