Naujienos

Susirgus COVID-19 liga, dėl nedarbingumo pažymėjimų kreipkitės į šeimos gydytoją

2022 08 24


Šilutės ligoninės gydytojai pastebi, kad padaugėjo atvejų, kai sergantys COVID-19 liga pacientai kreipiasi į Priėmimo – skubios pagalbos skyrių dėl nedarbingumo pažymėjimų išdavimo.

Primename, kad pajutus COVID-19 ligai būdingus simptomus (kosulį, karščiavimą, gerklės ar galvos skausmą ir pan.) gyventojai turėtų likti namuose ir kreiptis į šeimos gydytoją, kuris patars dėl gydymo ir jeigu reikia, išduos nedarbingumo pažymėjimą. Už šventines ar savaitgalio dienas nedarbingumo pažymėjimas gali būti išduodamas atgaline data, pirmąją darbo dieną po švenčių ar savaitgalio.

Siekiant išvengti konfliktinių situacijų, sergančiuosius COVID-19 liga dėl nedarbingumo pažymėjimų išdavimo prašome kreiptis į pirminius sveikatos priežiūros centrus. Priėmimo – skubios pagalbos skyriuje teikiama tik būtinoji pagalba gyventojams, patyrusiems įvairias traumas ar esant sunkiai sveikatos būklei, dėl kurios iškyla grėsmė gyvybei.


Kaip skelbia Statistikos departamentas, trečiadienio parą Lietuvoje nustatyti 1174 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė. Pirmą kartą užsikrėtė 853, antrą – 305, trečią – 15 žmonių. Ligoninėse šiuo metu gydomi 155 COVID-19 sergantys pacientai, iš jų dešimt – reanimacijoje.

Šilutės rajone praėjusią parą užsikrėtė 14-ą žmonių, iš kurių pirmą kartą – 8, antrą kartą – 6. Šiuo metu numanomas sergančiųjų skaičius – 238.

Ką daryti, pajutus COVID-19 ligai būdingus simptomus?

Prašome gyventojų sąmoningumo ir pajutus COVID-19 ligai būdingus simptomus, visų pirmą likti namuose ir skambinti savo šeimos gydytojui. Registracijos metu galima suderinti pacientui priimtiną konsultacijos formą – kontaktinę arba nuotolinę. Ar reikia atvykti į pirminės sveikatos priežiūros centrą atlikti COVID-19 ligos tyrimo, visais atvejais sprendžia gydytojas.

Gydymo įstaigose COVID-19 ligai diagnozuoti yra naudojami greitieji antigeno testai ir PGR tyrimai. Paskyrus šeimos gydytojui, jie atliekami nemokamai. Vykdamas atlikti tyrimo, pacientas privalo dėvėti apsauginę veido kaukę ir laikytis saugaus atstumo nuo aplinkinių, o atvykęs į gydymo įstaigą – vadovautis įstaigos vidaus tvarkos taisyklėmis, apie kurias pacientas bus informuotas registracijos metu.

Norėdamas pasitikrinti, ar neserga COVID-19 liga, pacientas gali savarankiškai namuose atlikti savikontrolės antigeno testą, kurį galima savo lėšomis įsigyti parduotuvėje arba vaistinėje. Savikontrolės testas nėra privalomas ir nėra lygiavertis laboratoriniam tyrimui, tačiau gali padėti gydytojui nustatyti diagnozę.

Teikdamas paslaugą, šeimos gydytojas gali paprašyti parodyti savikontrolės greitojo testo rezultatą. Jeigu konsultuojama nuotoliniu būdu, pacientas gali jį nufotografuoti ir atsiųsti gydytojui el. paštu arba kita prieinama ryšio priemone. Pacientas yra atsakingas už teisingos informacijos pateikimą gydytojui.

COVID-19 ligos diagnozė gali būti patvirtinama keliais būdais (visais atvejais – po šeimos gydytojo įvertinimo ir jei asmuo jaučia COVID-19 ligai būdingus simptomus):

1. šeimos gydytojas paskiria greitąjį antigeno testą, atliekamą laboratorijoje, ir gaunamas teigiamas testo rezultatas;

2. paties paciento atliktas savikontrolės testas parodo teigiamą rezultatą. Jeigu susisiekusiam nuotoliniu būdu gydytojui nepakanka informacijos paciento būklei įvertinti, pacientas gali apsilankyti gydymo įstaigoje ir ten atlikti antigeno testą diagnozei patvirtinti;

3. jeigu pacientas serga COVID-19 liga, kuri buvo patvirtinta laboratoriniu tyrimu, kartu gyvenantiems ir panašius simptomus pajutusiems asmenims gydytojas gali diagnozuoti COVID-19 ligą pagal epidemiologinius kriterijus, neatliekant tyrimo. Visais atvejais sprendimą dėl diagnozės priima gydytojas.

Parengta pagal Sveikatos apsaugos ministerijos ir Šilutės ligoninės administracijos inf.