Naujienos

Atnaujintas Šilutės ligoninės valgiaraštis

2019 11 12Nuo lapkričio 1 dienos pacientai VšĮ Šilutės ligoninėje maitinami pagal atnaujintą valgiaraštį. Pasikeitimus pristatė naujoji gydymo įstaigos dietistė Eimantė Brazienė. 
 
Vadovaujantis naujausiais tyrimais sveikos mitybos srityje, Europos Komisijos (EK) ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, nustatyti tiekiamų maisto produktų kokybės reikalavimai, leidžiami cukrų, druskos ir skaidulinių medžiagų kiekiai pacientų maitinimui tiekiamuose maisto produktuose. Taip pat nustatytas netiektinų maisto produktų sąrašas.
 
Anot E. Brazienės, ligoninėje pacientams nebetiekiamas riebus, skrudintas maistas, džiūvėsėliuose apvolioti ar jais pabarstyti kepti mėsos, paukštienos ir žuvies gaminiai, šaltai, karštai rūkyti  gaminiai.
Taip pat sultinių ir padažų koncentratų, padažai su spirgučiais bei kitų sveikatai nepalankių produktų ar iš jų pagamintų patiekalų.  Pastarųjų buvo atsisakyta dar pavasarį, sudarinėjant naujas sutartis su maisto tiekėjais.
 
Pacientai maitinami gaminiais iš šviežios, liesos mėsos, iš riebios ir liesos jūrinės arba gėlo vandens žuvies. Taip pat pirmenybė teikiama ruginei duonai, viso grūdo produktams, įvairioms kruopoms, šviežioms, sezoninėms daržovėms, vaisiams ir uogoms. 
 
Patiekalams pagardinti naudojami džiovinti vaisiai ir uogos. Taip pat lapiniai prieskoniai be druskos ir maisto priedų (petražolės, krapai, raudonėlis, bazilikas ir kt.). 
 
Nuo šiol su patiekalais sultys ir saldinti gėrimai pacientams netiekiami. Juos pakeitė geriamas vanduo ir nesaldinta arbata.  Anot dietistės, pacientui pageidaujant, cukrus patiekiamas atskirai, tačiau ne daugiau kaip 5 g/200 ml.
 
Sudarinėjant naujas sutartis maisto tiekėjais, anot dietistės, dar pavasarį buvo pereinama prie sveikesnių produktų, perkami natūralesni prieskoniai, pilno grūdo makaronai, duona, miltai, naturalūs varškės sūreliai, jogurtai. 
 
Dietistė atkreipė dėmesį į pacientų pagrindinių maitinimų kaloringumą. Pusryčiams pacientas gauna 20-25 proc., pietums – 30-35 proc., vakarienei 20-25 proc., priešpiečiams, pavakariams ir naktipiečiams – iš viso 25-30 proc. rekomenduojamo paros maisto raciono kaloringumo. 
 
Pirmenybė teikiama tausojančiam gamybos būdui. Anot E. Brazienės, patiekalai negali būti pervirti, perkepti, prideginti. Taip pat patiekalai turi būti patiekiami estetiškai: patiekalai, kurie yra ne skysti (košės, troškiniai, apkepai, guliašai ir pan.), patiekiami nepraradę jiems būdingos formos, neištižę, ne skysti. 
 
Dietistė dar atkreipia dėmesį į patiekalus vaikams. Iki 1 metų amžiaus pacientams patiekalai nesūdomi ir nesaldinami.